Dla kotów

9 stycznia 2024 Dla psa

Każde dziecko potrzebuje psa lub kota - nie tylko dla zabawy, ale badania wykazały, że posiadanie zwierzaka w domu przynosi dzieciom pewne korzyści.

Nadal nie jesteś przekonany do relacji zwierzak-dziecko? Jestem pewien, że te 8 powodów Cię przekona:

1. Dzieci, które dorastają ze zwierzętami domowymi, rzadziej chorują

Fińskie badanie wykazało, że dzieci, które dorastają ze zwierzętami domowymi, rzadziej zapadają na przeziębienia i inne infekcje dróg oddechowych. Dzieci, które miały wczesny kontakt z psami lub kotami, były znacznie zdrowsze i o 30% mniej narażone na kaszel, infekcje ucha, katar i kichanie. Podobne wyniki stwierdzono w przypadku kotów, ale efekt był nieco słabszy.

2. Dzieci posiadające zwierzęta są lepszymi czytelnikami

Dzieci rzadko mają okazję czytać bez kogoś, kto mówi im, że źle wymówiły słowo - co oznacza, że nie mają szansy po prostu cieszyć się czytaniem. Czytanie na głos w szkole dla całej klasy może być przerażające dla niektórych dzieci. Psy jednak nigdy nie przerywają i nie poprawiają - słuchają. Czytanie zwierzakowi może uspokoić dzieci, które mają trudności z czytaniem. Nie martwiąc się o to, że zostaną wyśmiane, dzieci mogą czytać swoim pupilom bajki na dobranoc, a tym samym ćwiczyć swoje umiejętności czytania i wzmacniać pewność siebie. Oczywiście psy same w sobie nie sprawią, że dziecko będzie lepszym czytelnikiem, ale są świetną motywacją i pomocą.

3. Z psem lub kotem dziecko nigdy nie jest naprawdę samo

Zwierzę jest zawsze tam, aby dać miłość i słuchać. Zwłaszcza w sytuacjach, w których dzieci nie chcą rozmawiać z mamą lub tatą.

4. Dzieci uczą się odpowiedzialności

Dzieci, które opiekują się zwierzętami, uczą się, jak to jest mieć żywe stworzenie, które na nich polega, a to uczy odpowiedzialności w sposób, w jaki nic innego nie może. Mając zwierzaka w domu, dzieci również mają obowiązki i uczą się, jak dbać o zwierzę - karmić je, czyścić talerz, myć i sprzątać zabawki. Opieka nad psem lub kotem kształtuje poczucie empatii i szacunku dla życia.

Zwierzęta domowe są nie tylko dobre dla dzieci pod względem emocjonalnym, ale także dla ich zdrowia

5. Dzieci mają mniejsze ryzyko egzemy

Niedawno opublikowane badanie wykazało, że małe dzieci, które były uczulone na psy i mieszkały w domach z psami, miały mniejsze ryzyko zachorowania na egzemę. Należy jednak pamiętać, że nie jest tak samo w przypadku kotów. Dzieci z alergią na koty, których rodziny miały koty, są bardziej narażone na rozwój egzemy.

6. Zwierzęta są dobre dla serca

Zwierzęta domowe, zwłaszcza psy, są dobre nie tylko dla dzieci pod względem emocjonalnym, ale także dla ich zdrowia. Dzieci z psami często mają więcej ruchu niż osoby bez zwierząt. Ponadto zwierzęta domowe mogą pomóc obniżyć stres, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i otyłość - co jest dobre zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

7. Dzieci posiadające zwierzęta spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu na łonie natury

Jeśli psy wybiegają na zewnątrz, aby się bawić, dzieci często biegną z nimi, aby dołączyć do zabawy. Często też dołączają do codziennych spacerów z rodzicami. Badania pokazują, że ludzie spędzający więcej czasu na łonie natury mają lepsze samopoczucie i więcej energii. Nawet 20 minut dziennie na świeżym powietrzu może podnieść poziom energii. Ogólnie rzecz biorąc, ruch i świeżość nigdy nikomu nie zaszkodzą.

8. Psy i koty pomagają dzieciom z autyzmem

Zwierzęta domowe często mają relaksujący wpływ na dzieci, co może pomóc w redukcji hormonu stresu, kortyzolu. Zmniejszenie stresu jest bardzo pomocne dla dzieci z autyzmem, ponieważ je uspokaja. Ponadto życie z psami, kotami lub innymi zwierzętami domowymi może pomóc dzieciom z autyzmem w nabywaniu umiejętności społecznych. Dzieci z autyzmem nie zawsze od razu nawiązują kontakt z innymi, ale jeśli w domu jest zwierzę, z którym dziecko jest związane, a odwiedzający zaczyna pytać o zwierzaka, dziecko może być bardziej skłonne do odpowiedzi i interakcji.

9 stycznia 2024 Dla psa